Při extrapolaci údajů založených na studiích na zvířatech je důležité vzít v úvahu doprovodný efekt (nebo jeho nedostatek): 100 miligramů syntetické CBD s jednou molekulou neodpovídá 100 miligramům “full spectrum” extraktu konopí bohatého na CBD.

„Konopí je ve své podstatě polyfarmaceutické,“ poznamenává Dr. John McPartland, „a synergie vzniká z interakcí mezi jeho více složkami.“

Co jsou to terpeny?

Co jsou to terpeny?

Ukazuje se, že terpeny jsou zdravé jak pro lidi, tak pro rostliny. Zpráva pana Ethana Russa z britského časopisu Journal of Pharmacology, která proběhla v září 2011, se zabývala širokými terapeutickými vlastnostmi terpenoidů.

Beta-caryophyllene, například, je sesquiterpene nalezený v esenciálním oleji černého pepře, oregana, a jiné jedlé byliny, také jak v různých konopných kmenech a v mnoha zelené, listové zelenině. Je gastro-ochranný, vhodný pro léčbu některých vředů a nabízí velký slib jako terapeutickou sloučeninu pro zánětlivé stavy a autoimunitní poruchy, protože se váže přímo na periferní receptor kanabinoidů známý jako „CB2“.

V roce 2008 dokumentoval švýcarský vědec Jürg Gertsch vazebnou afinitu beta-karyofylenu k receptoru CB2 a popsal ji jako „dietní kanabinoid.“ Je to jediný terpenoid, o kterém je známo, že přímo aktivuje kanabinoidní receptor. A to je jeden z důvodů, proč je zelená, listová zelenina tak zdravá.

Terpenoidy a kanabinoidy zvyšují průtok krve, zvyšují kortikální aktivitu a zabíjejí respirační patogeny, včetně MRSA, bakterií rezistentních vůči antibiotikům, které si v posledních letech vyžádaly životy desítek tisíc Američanů. Článek Dr. Russo uvádí, že interakce kanabinoidních terpenoidů „by mohly vyvolat synergii s léčbou bolesti, zánětu, deprese, úzkosti, závislosti, epilepsie, rakoviny, plísňových a bakteriálních infekcí“.